Image Alternative text

«Прихильників Лукашенка в цій країні немає». Журналістка Наталія Радіна виносить вирок 26-річному режиму білоруського диктатора

Протестувальники на вулицях Мінська (Фото: REUTERS / Vasily Fedosenko)

Об этом сообщает Русский слон


Білорусь третій день поспіль протестує проти режиму Олександра Лукашенка, якому місцева ЦВК нарахувала понад 80% підтримки на президентських виборах.

Радіо НВ поговорити з головним редактором Хартії’97, одного з головних опозиційних видань Білорусі, Наталією Радіною про долю протестів. Публікуємо її розповідь, записану 10 серпня, у вигляді відредагованого і скороченого монологу.

Радіо НВ · Новий вечір: Білорусь під керівництвом Лукашенка завжди буде загрозою для України

Протести тривають. Вже «стоїть» Білоруський металургійний завод, як і практично всі чесні підприємства. Тобто Лукашенко, відключивши інтернет, сам допоміг організувати цей страйк, тому що через відсутність мережі в Білорусі сьогодні не працюють банкомати, неможливо розплачуватися інтернет-картками, є проблеми з перевезеннями, зокрема не вистачає продуктів у магазинах. Багато приватних фірм і відділення банків просто не працюють, тобто країна «стоїть».

У Білорусі в ці дні якраз були заблоковані практично всі незалежні інтернет-ресурси. Щось зараз відкривається, але навіть це, швидше, підконтрольні медіа, які пишуть про фальшиву, неіснуючу перемогу Лукашенка, дають багато офіційної інформації. Зрозуміло, що їх відкрили тільки заради того, щоб вони зараз дурили людям голову і просто-напросто намагалися втихомирити протести. Нічого у них не вийде — все одно люди користуються VPN’ом і так чи інакше пробиваються інтернет.

Читайте також:

«Битимуть нас — битимемо їх». Як тисячі білорусів вже кілька днів поспіль борються з силовиками — репортаж НВ з Мінська

І найголовніше — люди спілкуються один з одним. Тобто не обов’язково потрібен зв’язок, тому що прихильників Лукашенка в цій країні немає. Вся Білорусь повстала проти нього. Тому люди виходять на вулиці, спілкуються, обмінюються інформацією, і я думаю, що час Лукашенка вже минув. Він намагався вкотре залякувати людей, але я бачу, що він дуже боїться і шокований, адже люди насправді його ненавидять. Це узурпатор, який нахабно приписав собі цю підтримку.

Я думаю, що питання зміни влади в Білорусі — це питання кількох днів. Якщо білоруси будуть солідарні і продовжаться акції протесту — плюс масовий страйк, — то у нас є всі шанси скоро провести інавгурацію нового президента Білорусі. А те, що Світлана Тихановська — новий законно обраний президент Білорусі, це факт. Я абсолютно переконана, що Лукашенко програв.

Незважаючи на те, що екзитполи заборонені, люди їх провели — вони проходили і всередині країни; і за кордоном, біля білоруських посольств, куди приходили голосувати тисячі білорусів. Скрізь, за даними екзитполів, перемагала Світлана Тихановська.

Скільки голосів ЦВК приписала Тихановській? 10%? Добре, якщо вони є у Лукашенка, тому що він у нас «Саша 3%», і навряд чи у нього сьогодні є більше відсотків підтримки в білоруському суспільстві.

Влада намагається всіляко приховувати інформацію про можливих загиблих. Ми знаємо, що раніше вже були смерті під час демонстрацій у Білорусі і вони приховували це. Але втім ми будемо домагатися правди. Зараз вже часи зовсім інші, приховати все не вийде — тим паче, протести триватимуть.

Білоруські силовики / Фото: Павло Добровольський

У регіонах міліція відмовлялася виступати проти людей. Я плакала, коли побачила кадри, як у моєму рідному Кобрині омонівці кидають щити, а потім починають обійматися з протестувальниками. Це просто неймовірно, і я дуже сподіваюся, що ця хвиля дійде з регіонів до Мінська. Тому що туди зганяють силовиків з усієї країни, які думають, що будуть невпізнаними, коли битимуть своїх співвітчизників.

Ні, повірте мені, всі прізвища й особи фіксуються, і з цими людьми зараз розмовляють зокрема їхні родичі, друзі, сусіди, які закликають їх не йти проти свого народу.

Я думаю, Тихановська поведе Білорусь до Європи. Але однією з перших обіцянок і пунктів її програми було провести протягом півроку чесні вільні президентські і парламентські вибори. Тому йдеться про те, щоб Світлана Тихановська прийняла владу, було створено коаліційний уряд, до якого увійдуть представники опозиції і ті чиновники, які були заплямовані в порушеннях прав людини, одночасно з чим Білорусь повинна повернутися до Конституції 1994 року (першої демократичної Конституції Республіки Білорусь, яку Лукашенко багато разів переписував протягом цих 26 років), після чого провести вибори.

Читайте також:

Саморобні «їжаки», живі ланцюги та «партизани» у під’їздах. 10 прикладів самоорганізації протестів у Білорусі, що вражають

Олександр Лукашенко — це вбивця і маніяк, який вкрав у країни і людей 26 років життя і знищив все, що можливо, зокрема національну самоідентичність. Крім того, Лукашенко — це сьогодні головна загроза для незалежності Білорусі. Зверніть увагу, що одним з перших його привітав президент РФ Володимир Путін. Цілком зрозуміло, що це одна шайка.

Що стосується «вагнерівців», то це спектакль, розіграний Лукашенком спеціально для Заходу, завданням якого було показати, що проти нього нібито бореться не весь білоруський народ, а це підступи російських спецслужб, самого Путіна, який відправив «вагнерівців», щоб його вбити.

Ми всі бачимо, чим це закінчилося. Якщо це люди, які збиралися вбити Лукашенка або влаштовувати теракти в Білорусі, то чому навіть не було надіслано ноту в МЗС РФ, не закрили кордон з Росією на час проведення виборів? І чому цих людей не помістили до в’язниці КДБ, де сьогодні за сфабрикованими справами перебувають політичні лідери білоруської опозиції і де сиділа навіть я, журналістка, після виборів 2010 року?

Коли патологічний брехун що-небудь вам говорить, не треба вихоплювати тільки те, що вам подобається. треба загалом дивитися на картину. У своїх інтерв’ю Лукашенко завжди говорить про те, що Путін для нього брат рідний, а Росія — це братська країна, без якої він нікуди.

Білорусь під керуванням Лукашенка завжди буде загрозою для України, вважає Радіна / Фото: Sergei Gapon / Pool via REUTERS

Тому потрібно розуміти, що Лукашенко абсолютно залежний від Росії в фінансовому, військовому, економічному і політичному сенсах. І те, що одним з перших його привітав Путін, незважаючи на те, що Лукашенко влаштував бійню, справжню війну на вулицях Мінська після цих виборів (які, як усім очевидно, він програв), ще раз підтверджує їхній близький і нерозривний зв’язок.

Тому Білорусь під керуванням Лукашенка завжди буде загрозою для України. Просто пам’ятайте про це заради власної безпеки.

Підписуйтесь на подкасти Радіо НВ на Soundcloud, Apple Podcasts, Google Podcasts і на платформі MEGOGO.


Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/world/countries/bilorus-proti-rezhimu-lukashenka-rozpovidaye-nataliya-radina-ostanni-novini-50105574.html”